Wróżba Andrzejkowa
||

Wróżby – tradycje Andrzejkowe

Andrzejki, czyli imieniny Andrzeja oraz tzw. ostatki mające miejsce przed rozpoczęciem Adwentu uważane są za świetną okazję do wróżenia. Istnieje wiele wróżb uważanych za te najlepsze na tę okazję. Wróżby andrzejkowe jak lanie wosku, przekładanie butów są tymi najpopularniejszymi. Jeśli chodzi o wróżby tarot także jest bardzo popularny podczas imprez i spotkać andrzejkowych.

Lanie wosku


Każdy zna najpopularniejsze wróżby andrzejkowe. Choć obyczaje mogą nieco różnić się w różnych regionach kraju, to chyba każdy zna lanie wosku. Polega ono na laniu wosku przez klucz, a dokładniej mówiąc przez ucho klucza, czyli dziurkę od elementu służącego do trzymania klucza.

Miłosne wróżby Andrzejkowe
Miłosne wróżby Andrzejkowe

Wosk zgodnie z tradycją powinno topić się w mosiężnym tyglu, jednak współcześnie używa się do tego celu zwykłych garnków. Roztopiony wosk przelewa się przez klucz do misy z zimną wodą. Tam on zastyga od razu. W ten sposób powstają figury z wosku o rozmaitych kształtach i fakturach. Na pierwszy rzut oka nie przypominają nic. Zgodnie z tradycją trzeba je ustawić tak, aby rzucały cień na ścianę. Rzucany przez zastygnięty wosk cień ma być odzwierciedleniem tego, co czeka osobę wróżącą w nadchodzącym roku.

Stawianie butów


Kolejna popularna wróżba, która swoją moc ma tylko w Andrzejki to przestawianie butów. Jest to obyczaj idealny dla panien i kawalerów. Wszystkie osoby niezamężne (jednej płci) ściągają po jednym bucie. Następnie należy znaleźć najdalej znajdujący się kąt w domu i rozpocząć ustawianie butów w rzędzie. Buty powinny być ustawiane zgodnie z wiekiem właścicieli lub właścicielek — od najstarszego do najmłodszego.

Wróżba Andrzejkowa stawianie butów
Wróżba Andrzejkowa stawianie butów

Kiedy rządek jest już ustawiony ostatni but, należy przestawić na początek kolejki, a następnie kolejny i kolejny. Taki “butowy” pociąg powinien zmierzać w kierunku drzwi. Pierwszy but, który przestąpi próg, jest wróżbą dla jego właściciela. Mianowicie osoba ta wkrótce zmieni swój stan cywilny, a na pewno wyjdzie za mąż lub ożeni się jako pierwsza z całego towarzystwa, które wspólnie wróżyło. Jak widać wróżby to nie tylko sposób na poznanie swojej przyszłości, ale także świetna zabawa. Jeśli chodzi o ciekawe wróżby tarot chyba nie ma sobie równych, nie tylko na andrzejki.

Inne wróżby andrzejkowe


W przypadku gdy interesują nas bardziej zaawansowane i skomplikowane wróżby tarot jest idealnym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że o stawianie tarota najlepiej poprosić osobę, która ma w tym doświadczenie oraz dobrze zna karty. W niektórych regionach kraju popularna jest także wróżba z karteczkami.

Wróżba Andrzejkowa karteczki
Wróżba Andrzejkowa karteczki

Polega ona na spisaniu imion wszystkich adoratorów i osób, do których czujemy sympatię na osobnych karteczkach. Następnie karteczki należy umieścić pod poduszką przed snem. Rankiem należy wyjąć karteczkę, nie patrząc na zapisane imię. W ten sposób można dowiedzieć się, jakie będzie imię przyszłego męża. Inną popularną wróżbą jest także obieranie jabłka, by skórka była jak najdłuższa, a następnie rzucanie jej za lewe ramię. Litera, która ułoży się ze skórki, będzie pierwszą literą imienia męża lub żony.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *